O CZYM JEST KSIĄŻKA?

Nadzieja na nowe życie to książka, która opowiada o niepłodności w różnych kontekstach i aspektach. Bo niepłodność przenika różne sfery i obszary życia. Trudności w poczęciu pokazane są z perspektywy osoby starającej się o dziecko, ale i z pozycji eksperta, który radzi, tłumaczy, wskazuje, jak można przetrwać czas starań, jak zwiększyć swoją płodność i prawdopodobieństwo poczęcia, jak odzyskać siły i zaplanować dalszą podróż do upragnionego celu. Książka przede wszystkim jednak wspiera czytelniczkę w jej nadziei na nowe życie.

Nadzieja na nowe życie wypełnia serca kobiet starających się o dziecko – o nowe życie. Nadzieja ta podlega wahaniom w ramach cyklu, ale też nasila się i słabnie podczas różnych etapów diagnostyki, podejmowanego leczenia i starań o dziecko. Chcemy, aby książka pomagała ją podtrzymywać. Nadzieja przecież dodaje skrzydeł, siły do działania i pomaga przetrwać ten niejednokrotnie trudny czas.

Tytuł książki można również czytać jako nadzieję na nowe życie, czyli na to, że życie osoby mającej kłopoty z płodnością zmieni się. W tym sensie książka może pomóc wyjść z marazmu oczekiwań, czasu „zawieszenia” swoich wszelkich marzeń „na haczyku” i podporządkowania wszystkiego staraniom o dziecko. Nowe życie, pełne dobrych chwil „mimo wszystko”, może zaowocować zmianą podejścia do swojej niełatwej sytuacji, a kto wie, może i stać się szansą na poczęcie i urodzenia dziecka.

BUDOWA KSIĄŻKI

Książka podzielona jest na 28 rozdziałów, symbolizujących 28 dni cyklu księżycowego, który dla osób starających się o dziecko jest cyklem nadziei. Długość cyklu jest kwestią indywidualną, a cykle nieco krótsze lub dłuższe są równie naturalne jak cykle 28-dniowe. Każdy z28 rozdziałów Nadziei na nowe życie obejmuje:

Fragment dziennika osoby oczekującej na dziecko. To dziennik całkowicie fikcyjny – przetworzony zlepek rozmów, lektur i własnych doświadczeń, posegregowanych w 28 rozdziałach. To dziennik bardzo różnorodny w swojej postaci – każdego dnia w innej formie, dopasowanej do nastroju. W tym sensie jest to dziennik nierzeczywisty, bo oparty na doświadczeniach pewnej grupy, a nie jednej konkretnej kobiety. To jednocześnie dziennik, którego poszczególne zapiski mogłyby być całkowicie rzeczywiste – dotyczą prawdziwych uczuć i przemyśleń, które pojawiają się na różnym etapie cyklu, poczynając od uczucia utraconej nadziei wraz z dostaniem miesiączki, poprzez doświadczenia w relacjach z partnerem, przyjaciółmi i innymi ważnymi bliskimi, aż po emocje związane z kolejną szansą, jaką daje owulacja. Niektóre z tych przeżyć wydają się charakterystyczne dla konkretnych etapów cyklu (szczególnie te związane z menstruacją, owulacją i końcem cyklu), inne prawdopodobnie pojawiają się u każdej kobiety w innym momencie.

Odwołanie psychologiczne. To część, która pomoże czytelnikowi zorientować się, jakie najważniejsze wątki dziennika będą kontynuowane w poradniku.

Poradnik, czyli wskazówki, które mogą pomóc i dodać otuchy. Chcąc jednak wesprzeć pary w tym trudnym doświadczeniu, w każdym z rozdziałów przedstawiamy wiedzę i porady, które mogą pomóc. Podając określone wskazówki, demaskujemy pewne charakterystyczne (często się pojawiające) dla okresu oczekiwania na dziecko mechanizmy (tj. wycofania się społecznego, „zawieszenia” swojego życia „na haczyku”, seksu na zawołanie, walki z uczuciami, dylematów moralnych) i przedstawiamy sposoby na bardziej dojrzałe i konstruktywne radzenie sobie z tą trudną sytuacją oczekiwania. Tekst poradnika zawiera dwa rodzaje ramek:

raport z badań – to przegląd badań naukowych dotyczących tematu poruszanego w rozdziale,

propozycja dla Ciebie – to propozycja do indywidualnej refleksji, pracy psychologicznej nad konkretnym zagadnieniem.

DO KOGO ADRESOWANA JEST

Książka adresowana jest:

● Przede wszystkim do kobiet starających się bezskutecznie o dziecko. Nie jest ważne, jak długo się już starasz – jeśli odczułaś na tyle silny dyskomfort, że potrzebujesz wsparcia, ta książka jest dla Ciebie. Książka skierowana jest do kobiet, gdyż to właśnie kobiety najczęściej głęboko przeżywają trudności z poczęciem. To właśnie kobieta pragnie być w ciąży, urodzić (i tylko kobieta może tego dokonać) i wychować dziecko. Równocześnie dla kobiety prokreacja wiąże się z bardzo dużym wydatkiem energetycznym, i to w bardzo wielu różnych sferach (emocjonalnej, fizycznej, czasowej, zdrowotnej, zawodowej). To kobieta starająca się o dziecko doświadcza namacalnie comiesięcznych rozczarowań wraz z przyjściem miesiączki. To kobieta jest poddawana silnym emocjom, które czasem ją przerastają. To właśnie delikatna i złożona kobieca natura i naturalna harmonia pod wpływem wielu czynników może łatwo ulec zachwianiu. Co więcej, to właśnie kobieta, częściej niż mężczyzna, chętna jest do refleksji na temat sytuacji niepłodności i z większą otwartością korzysta ze wsparcia innych osób.

● Do kobiet, które są już mamami, a marzenie o kolejnym dziecku wciąż się nie ziszcza. Jest więc adresowana do kobiet, które z punktu widzenia medycznego doświadczają tak zwanej niepłodności wtórnej.

● Do mężów i partnerów – trudności z zajściem w ciążę to zawsze problem pary, a nie jednej z osób w związku. Mamy nadzieję, że lektura tej książki zachęci również panów, którym często trudniej skontaktować się z własnymi uczuciami, do budowania poczucia bliskości poprzez rozmowę i zrozumienie oraz ciepło. Taka bliskość może sprawić, że żony i partnerki poczują się lepiej, odzyskają radość i chęć życia. A jak wiemy, szczęśliwa i uśmiechająca się kobieta to ktoś, o kim mężowie w trakcie starań o dziecko często marzą i kogo pragną.

● Do osób bliskich, które chcą zrozumieć, a nie potrafią– wierzymy, że będzie to dla nich szansa na „wejście w buty” osoby starającej się o dziecko dzięki podejrzeniu świata jej przeżyć, emocji i myśli; szansa na wypracowanie bardziej adekwatnych sposobów wsparcia dla tych osób.

● Do rodziców niepłodnych kobiet i mężczyzn – którzy martwią się o swoje dzieci, a niejednokrotnie nie wiedzą, jak je wspierać. Czasem ich dobre intencje przemieniają się w niezgrabną pomoc. Liczymy, iż lektura pomoże im być delikatnymi, nienarzucającymi się, niekrzywdzącymi.

● Do wszystkich tych, dla których problem niepłodności jest ważny i którym jest bliski – psychoterapeutów, trenerów, coachów, duchownych, nauczycieli etc. – z nadzieją,

że ta książka pomoże im choć ciut lepiej zrozumieć i otaczać

bardziej profesjonalną pomocą osoby starające się o dziecko.

● Do wszystkich tych, którym problem niepłodności jest obcy – aby odkryli swoje pokłady wrażliwości w obrębie tego tematu i nie pytali już więcej z cynicznym uśmiechem na ustach: Kiedy dzidziuś? Może Was nauczyć, jak to się robi?